Dojčenie


Dojčenie je najprirodzenejší a najlepší spôsob výživy dieťaťa. Materské mlieko obsahuje všetky živiny a zložky dôležité pre rast a vývoj dieťaťa počas prvých 6 mesiacov života. Dieťa s dobrými váhovými prírastkami má byť teda výhradne dojčené do 6. mesiaca života. Nemusí dostávať žiadne iné tekutiny, vodu ani čaj. Popri prikrmovaní môže dojčenie podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pokračovať až do 2 rokov veku, prípadne dlhšie. Dojčíme vždy striedavo z oboch prsníkov.  

Okolo 6.-8. týždňa života dieťaťa a potom tiež v 3. mesiaci, sa môže objaviť laktačná kríza. Ide o prechodný nedostatok mlieka. Vtedy sú deti mnohokrát zbytočne predčasne odstavené od dojčenia a rodičia ich začínajú dokrmovat. V tomto období sa odporúča prikladať dieťa k prsníku častejšie. Nastáva rastový špurt a preto sú požiadavky na príjem mlieka zvýšené. Tvorba mlieka sa v priebehu niekoľkých dní upraví.

Materské mlieko svojím zložením zodpovedá meniacim sa potrebám novorodenca a dojčaťa. Mení sa nielen v priebehu prvých dní (kolostrum, prechodné mlieko, zrelé mlieko), ale aj v priebehu jedného dojčenia (tzv. predné mlieko – bohaté na vodu a cukor a zadné mlieko – bohaté na tuk a vitamíny rozpustné v tukoch). Materské mlieko obsahuje ideálny pomer cukrov, tukov a bielkovín. Ďalej je veľmi bohaté na cholesterol a obsahuje vitamíny, minerály a stopové prvky, väčšinou v dostatočnom množstve, ak matka sama netrpí ich nedostatkom. Dieťaťu sa musí dodávať vitamín D, prípadne aj vitamín K a po dovŕšení 4. mesiaca života aj železo (v podobe príkrmov) - tieto zložky sa z materského mlieka nevstrebávajú v dostatočnom množstve.


Výhody dojčenia pre dieťa:

  • Podpora vývoja a dozrievania funkcií imunitného systému dieťaťa
  • Ochrana pred infekciami (zápaly ciest dýchacích, stredného ucha, hnačkové ochorenia)
  • Ochrana pred rozvojom niektorých alergií napr. astmy
  • Menšie riziko vzniku cukrovky typ 1
  • Menšie riziko náhleho úmrtia dojčaťa
  • Menšie riziko nekrotizujúcej enterokolitídy (ťažké poškodenie čreva) u predčasne narodených
  • Menšie riziko vzniku obezity v neskoršom veku dieťaťa
  • Správny vývoj kostí

Výhody dojčenia pre matku:

  • Dojčenie posilňuje citové puto medzi matkou a dieťaťom
  • Hormón vyplavovaný pri dojčení podporuje zavinutie maternice po pôrode
  • Dojčenie znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka a vaječníkov, ako aj vzniku cukrovky 2. typu a hypertenzie 
  • Materské mlieko je najpohodlnejší a najlacnejší spôsob výživy – je vždy po ruke a má správnu teplotu

Zásady správneho dojčenia:

  • Začať dojčiť čo najskôr, optimálne do 30 minút po pôrode a dojčiť na požiadanie (kedykoľvek má dieťa záujem)
  • Výlučné dojčenie – počas pobytu v pôrodnici by novorodenec nemal dostávať žiadnu inú tekutinu či potravu okrem materského mlieka. Podávanie čaju, glukózy či umelého mlieka je z hľadiska výživy úplne zbytočné.
  • Dieťa pri nekomplikovanom popôrodnom priebehu nedokrmovať!
  • Ak musí byť dieťa dokrmované, robíme tak pomocou cievky popri bradavke, alebo prste, prípadne dokrmujeme striekačkou. Nepoužívame fľašu! Použitie fľaše kazí postupne schopnosť a vôľu dieťaťa sať.
  • Dojčenie nemá byť pre mamičku bolestivé – v prípade pretrvávajúcich bolestiach je nutné preveriť techniku dojčenia.
  • Pre mamičku je nevyhnutná podpora okolia.
  • Ak je dieťa plne dojčené, netreba mu ponúkať žiadne iné tekutiny, len počas horúčky či horúcich letných dní.
  • Pri väčšine horúčkovitých ochorení matky nie je potrebné dojčenie ukončiť.
  • Dôležitá je starostlivosť o prsníky – umývame ich len čistou vodou bez použitia mydiel a dezinfekčných prostriedkov, ktoré môžu narušiť ochranné vrstvy a zvlhčovanie pokožky a takisto podľa ktorého je dieťa schopné prsia svojej mamy nájsť, po dojčení nechať voľne zaschnúť, často meniť prsné vložky, ak krémovať bradavky tak lanolínom.

Užitočné odkazy:  
https://www.mamila.sk /
https://www.institutdojcenia.sk/   
https://www.nutriklub.sk/
https://www.1000dni.sk/nutricne-programovanie/sprievodca-prvymi-prikrmami-s-agatou-lekes/

VÝŽIVA DOJČIACEJ MATKY

Tvorba materského mlieka znamená pre matku zvýšený výdaj energie, živín, minerálov a vitamínov, preto musí byť jej výživa v dobe dojčenia tiež bohatšia v porovnaní s obdobím pred tehotenstvom, keď sa žena stravovala podľa zásad zdravej výživy.

Je všeobecne známe, že dojčiaca matka by mala prijať asi o 500 kcal denne viac, v porovnaní s obdobím keď tehotná nebola. Ženy obézne, alebo ženy s veľkým váhovým prírastkom behom tehotenstva, môžu prijímať kalórií menej. Ženy s nízkym príjmom energie strácajú postupne schopnosť tvoriť mlieko, preto prísna diéta dojčiacej matky s cieľom rýchlo znížiť svoju váhu po pôrode, vedie k urýchlenému odbúravaniu tukových buniek a tým k vyplavovaniu rôznych cudzorodých látok, ktoré sa v nich nahromadili počas jej života. Tieto látky sa potom dostávajú do materského mlieka. Žena môže schudnúť asi 0,5 kg týždenne bez toho aby sa znižovala jej schopnosť tvoriť mlieko v dostatočnom množstve. Preto sa odporúča, aby príjem kalórií v období dojčenia nebol nikdy nižší ako 1800 kcal denne. Výživa musí byť energeticky a biologicky výdatná, s dostatočným príjmom tekutín. Pre optimálnu tvorbu mlieka je pritom okrem nutričných faktorov potrebná aj fyzická a psychická pohoda matky.

Produkcia materského mlieka nie je daná množstvom jedla a tekutiny ktoré matka prijíma, ale skôr frekvenciou dojčenia a množstvom mlieka, ktoré dieťa vypije. Niektoré zložky mlieka však sú podmienené zložením stravy matky. Hovorí sa taktiež o tom, že čím viac žena pije, tým viac mlieka sa jej tvorí. Množstvo tekutín ktoré žena príjme,  by sa malo pohybovať medzi 2-3 litrami denne, v teplom počasí viac.

Dojčiaca matka by mala vypustiť zo stravy niektoré dráždivé látky, ako sú silice určitých druhov zeleniny (cesnak, cibuľa, kapusta, petržlen, pažítka) a niektoré druhy korenín (tymián, čierne korenie), pretože ich konzumácia môže u dojčiat vyvolať koliku. Kolika býva tiež spôsobená požitím strukovín, surovej zeleniny a surového ovocia. Treba vylúčiť citrusové plody, jahody, ovocné šťavy a džúsy, pretože sú často príčinou alergických reakcií. Alergické reakcie a koliky spôsobuje taktiež čokoláda a orechy. Dobre tolerovaná je zelenina vo varenom stave- teda polievky, okrem nafukujúcich druhov (brokolica, karfiol). Z ovocia je vhodný banán, ale ostatné druhy ovocia radšej vo forme kompótov. Surové ovocie bábätká nafukuje. Čerstvé pečivo nie je vhodné pre dojčiacu matku. Spôsobuje nafukovanie a koliky u detí. Staršie pečivo  je tolerované lepšie.

Niektoré lieky alebo iné látky, ktoré prechádzajú do mlieka, môžu ovplyvniť jeho tvorbu alebo negatívne pôsobiť aj na dieťa. Alkohol a nikotín znižujú množstvo mlieka, menia jeho kvalitu a dostávajú sa do mlieka v závislosti od prijatého množstva. Denne sú povolené 2 šálky kávy, väčšie množstvo kofeínu už spôsobuje u dieťaťa nepokoj a poruchy spánku. Drogy ako je marihuana, kokaín a heroín, sú u dojčiacich matiek neprípustné.